Sorte paprik

Pri paprikah imamo na izbiro res veliko sort. Na eni strani lahko papriko delimo glede na njen okus: sladek ali pekoče. Na drugi strani pa se nam odpre množico delitev: glede na barvo, obliko ali pekoč okus. Pekoč okus paprike merimo s Scovillovo lestvico. Blage paprike imajo manjše število enot, zelo pekoče pa veliko število.


ZVONASTE PAPRIKE
Ker so sladke in hrustljave so zvonaste paprike odlične sveže v solatah, kuhane v mesnih jedeh ter omakah in nadevane pečene v pečici ali na žaru. Te paprik imajo 0 enot na Scovillovi lestvici. Široke so približno 7,5 cm in dolge 10 cm. Večina zvonastih paprik je najprej zelenih in na tej stopnji jih lahko že pobiramo. Vendar bodo razvil poln okus in sladkost, če jih pustimo da dozorijo do njihove prave barve, ki j lahko svetlo rdeča, oranžna ali škrlatna.

KAJENSKA PAPRIKA
Dolge in vitke plodove te sorte lahko obiramo zelene ali poplonoma.dozorele. Zreli plodovi so lahko rdeči, rumeni ali škrlatni in imajo od 30.000 do 60.000 enot in so zelo priljubljene sestavina za salsa omako.

TAJSKE PAPRIKE
Te majhne paprike so izjemno pekočega okusa, saj vsebujejo 150.000 pekočih enot. Ko so zrele, lahko ostanejo zelene barve ali pa postanejo svetlordeči. So pogost sptemljevalec azijske kuhinje. Te privlačne grmičaste rastline so primerne tudi kot okrasne rastline.

BANANA PAPRIKE
Ime nosijo zaradi svoje oblike, primerne so za pečenje. Plodovi zrasejo do 15 cm v dolžino in zreli spremenijo barvo v rumeno, oranžno ali rdečo. Imajo od 100 do 200 pekočih enot, zato so zaradi svoje zmernosti primerni za uživanje sveže v solati ali sendvičih.

PAPRIKE POBLANO
Te paprike srčaste oblike in debele kože lahko nadevamo in jih pogosto uporabljamo kot začimbo za čili omake. Zreli plodovi so dolgi 10 cm in temnozelene barve ali rdeče. Zelo priljubljeni so v Mehiki in imajo 1.000 do 1.500 pekočih enot. Posušene imenujemo ,ancho ' paprike.

PAPRIKE HABANERO
Ti oranžni plodovi žgejo kot ogenj, saj vsebujejo več kot 200.000 pekočih enot!?! Plodovi med zorenjem spreminjajo barvo; iz zelene se spremenijo v zlato in končno oranžno. Z njimi ravnamo izjemno previdno: pazimo, da nam sok ne kane na kožo ali v oči.



Komentarji