Kapusov belin

Kapusov belin (Pieris brassicae) je dnevni metulj iz družine belinov.
Že nekaj časa opažam na vrtu kapusovega belina, preletava križnice. Malo me je zaskrbelo, danes zjutraj pa sem našla moje sadike zelja vse obgrizene, na listih pa majhne zelene gosenice, kapusovega belina. Majhne še so, vendar, ko "požrejo" nekaj listov, zrastejo in so še bolj požrešne. 
(vir: Naredi vrt)
Biotično varstvo je iskanje in uničevanje jajčec, ki jih najdemo na spodnji strani listov, škropljenje s paradižnikovim alipelinovim čajem, polaganje ostankov paradižnika med rastline ter ,ešani posavki s špinačo ali zeleno. 

Zelišča, ki nam pomagajo odpraviti kapusovega belina:
-poprova meta, 
-zelena
(vir: Wikipedia)

OPIS:
Kapusov belin je največji med belini, ki živijo v Sloveniji, saj preko kril meri med 50 in 62 mm. Osnovna barva zgornje strani kril je bela, v zgornjem kotu sprednjih kril pa ima ta vrsta značilno vbočeno črno liso. Samica se od samca loči po tem, da ima na zgornji strani sprednjih kril še dve dodatni črni lisi. Oba spola imata črni lisi na spodnji strani sprednjih kril. Prednja krila so po spodnji strani zelenkasto bela, zadnja krila pa rumenkasta s sivkastim poprhom. Kapusov belin je odličen letalec, ki na svojih selitvah preleti precejšnje razdalje
Samica odloži rumena jajčeca v skupinah od 20 do 100 na hranilne rastline gosenic. Te se hranijo z listi kapusnic, po čemer je vrsta dobila ime. Gosenice so rumenkasto zelene s svarilnimi rumenimi črtami vzdolž telesa ter črnimi pikami. Hranijo se v skupinah in lahko povzročijo veliko gospodarsko škodo v nasadih zelja ali ohrovta. Same gosenice so pogosto žrtev zajedavskih os vrste Apanteles glomeratus, ki svoja jajčeca odlagajo v mlade gosenice. Buba kapusovega belina je bledo rumenkasto zelene barve s črnimi pikami. Iz bube se metulji razvijejo spomladi. (vir: Wikipedia)